Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.10.2016 16:39 - Недостатъци на лингвистичния метод
Автор: asthfghl Категория: История   
Прочетен: 1542 Коментари: 2 Гласове:
21

Последна промяна: 21.10.2016 17:13

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Гледам, често из разните исторически дискусии се прилага като аргумент за произхода на даден народ (в частност - нашия) развитието на езика му през вековете. Споровете за това какви са българите и откъде идват са безкрайни - славяни, тюрки, иранци, траки и т.н.

Веднага обаче предлагам контра-пример: поиспанчването на коренните индиански племена в Централна и Южна Америка.

Споменавам това като пример как приходяща малка, но силна група асимилира културно (и особено лингвистично) друга, по-голяма, но по-слаба група, без задължително да променя генофонда й особено. Това е типичен пример как езикът НЕ МОЖЕ да служи за надеждно свидетелство за произхода на даден народ, особено ако е привнесен по ред стечения на обстоятелствата. Гледа се генната картина, а не езикът. За щастие, сега има доста подробни изследвания за генните хаплогрупи по света - от които между другото проличава, че сегашният ни народ до голяма степен си произхожда генетично от коренното тракийско население (което е нормално и логично - все пак няма как цял един народ просто ей така да се изпари).

От друга страна, друг един пример - този на династията на Рюриковичите в Русия ни демонстрира, че невинаги е задължително при срещата на два различни народа да има сблъсък и насилствено асимилиране на единия от страна на другия (каквато теория има за българите и славяните) - понякога може да има и симбиоза. По горното поречие на Волга, славяните по свое желание са поканили малка елитна прослойка от варяги да им създадат държавност и да въдворят ред сред множеството разпокъсани племена. Така са и сторили Рюриковичите. Този акт ни най-малко не прави русите скандинавци. Същото важи и за Третото българско царство - поради липсата на монархическа традиция след Освобождението си внасяме такава отвън (Батенберг) - имаме държавнически принос отвън, без това да се отразява на генетичния състав на народа ни.

Т.е. напълно е възможно една незначителна по численост, но добре организирана и напреднала във всяко отношение група, да се влее в една по-голяма група, да й даде нов културен и цивилизационен облик, но да не окаже особено влияние върху етническия й състав.

Така че не бива да разчитаме твърде много на лингвистичните свидетелства при определянето на произхода на даден народ. Този метод може много да ни подведе - особено ако става въпрос за такъв кръстопът, какъвто са Балканите.


Тагове:   история,


Гласувай:
22



Следващ постинг
Предишен постинг

1. nadzambunata - В грешка сте, историческата лингвистика има други задачи.
21.10.2016 19:26
Определянето на произхода на един народ не е най-същественото. Вие силно опростявате и задачите на историята. А генетиката си е генетика и сама не е в състояние да даде отговор, а може просто да добави факт.
цитирай
2. asthfghl - Вие сте в грешка
21.10.2016 20:42
Не съм АЗ този, който се опитва да прилага историческата лингвистика където не й е работа. Изобщо нямам претенцията да определям задачите на историята, нито пък съм се опитвал да степенувам кое е най-същественото (най-същественото ЗА КОЕ?)

Изцяло съм се концентрирал върху генетичния аспект при определянето произхода на даден етнос, което по мои наблюдения е една много често дискутирана тема. Нищо повече. Останалото са си ваши интерпретации и опити да ми приписвате въображаеми аргументи.

Пс. Все пак благодаря за минуса. Да ви се връща.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: asthfghl
Категория: Технологии
Прочетен: 4301147
Постинги: 1683
Коментари: 3144
Гласове: 11390
Архив